
Az egyensúlygyakorlatok állandó részét kell képezzék az edzésprogramnak, mivel sokoldalúan fejlesztik a mozgásrendszert: növelik a stabilitást, fejlesztik az izomerőt, munkára fogják az idegrendszert is. Mindezt egyetlen gyakorlatban érhetjük el.
A Harcos 3-as póz vagy a gimnasztikában mérlegállásként ismert egyensúlygyakorlatról (alaphelyzet, könnyített verziók) már írtam korábban, itt találjátok: Harcos 3 póz
Amikor a testhelyzetet már gond nélkül meg tudjuk tartani mozdulatlanul, akkor tovább kell lépni a gyakorlattal, hogy a fejlődés töretlen legyen. Ez a továbblépés lehet:
- instabil felszínen való végrehajtás (szivacspárna),
- instabil eszköz bevonása (fitball, trx, trx-rip trainer),
- mozgással egybekötött egyensúlyozás (törzsdöntések, láb-, karmozgások stb.),
- egyéb izomcsoportok gyakorlatai az egyensúlyi helyzetben (váll-, hát- karizomerősítések stb.).
Több előnye is van az ilyen gyakorlatoknak:
- Fejleszti az alsó végtag ízületeinek stabilitását (boka, térd, csípő).
- Fejleszti a gerinc stabilitását.
- Úgy erősíti a mélyhátizmokat, hogy a gerinc ízületeit nem stresszeli (hiszen a gerinc neutrális helyzetben van, az ízületek nem záródnak).
- Sokoldalú izomerősítést valósít meg – sok izom együttes munkája.
- Az előbbinek köszönhetően időt spórol a sokszor szűkös edzésidőből (pl. kar- vagy hátizmok erősítése, miközben a farizom is tekintélyes terhelést kap).
- Trenírozza az idegrendszert, fejleszti a koordinációt.
- Kihívás elé állít – az egyszerű izomerősítő gyakorlatokhoz képest.
- Színesíti az edzésprogramot.
Minden edzésen érdemes végezni pár egyensúlygyakorlatot is. A legtöbb izomcsoport erősítését össze lehet kötni egyensúlyozással is, így érdemes feldobni vele a programot és nagyobb kihívás elé állítani a mozgásrendszert.